Deep Web Nedir? Nasıl Girilir?

By -

Nedir şu Deep Web dedikleri şey?

İnternette, aşina olduğumuz arama motorları (Google, Yahoo, Bing vs.) üzerinden erişemeyeceğimiz bazı adresler bulunuyor. Temel bilgisayar kullanıcılarının bulmakta zorlanacağı bu adreslere Deep Web adı veriliyor.

Eee ne var bunda, neyini abartıyorlar Deep Web’in?

Deep Web kavramı genelde Dark Web ile karıştırılıyor.

Dark Web, Deep Web’den farklı olarak, yalnızca özel bir proxy (Tor) kullanarak erişilebilen adresler için kullanılan bir kavram.

Deep Web ve Dark Web aslında birbirinden farklı kavramlar

Deep Web ve Dark Web aslında birbirinden farklı kavramlar
Deep web nedir diye sorduğumuzda aldığımız cevap aslında o kadar da korkutucu değil. Deep Web’e herkes erişebilirken Dark Web’e yalnızca Tor kullanıcıları ulaşabiliyor.
Dark Web’e ait sitelerin adresleri ise aşina olduğumuz .com, .net domain’lerinden farklı olarak genelde .onion ile isimlendiriliyor.

Neler var peki bu Dark Web’de?

Neler yok ki!

Bomba/uyuşturucu yapımını anlatan dökümanlar, içeriğini duyduğunuzda bile midenizi bulandıran cinsel içerikli siteler, uyuşturucu/silah satışı yapılan adresler, kiralık katil/hacker ilanları, kaçırılan insanlar üzerinde yapılan ölümcül deneylerin verileri… Yasadışı ve rahatsız edici pek çok içerik Dark Web’de barınıyor.

Başta korkutucu gelse de, Dark Web’de karşılaşacağınız adreslerin çoğu tasarımları ve içerikleri ile inandırıcılıktan uzak kalıyor. Tabi gerçek bilgi sunan siteler de yok değil. Örneğin, WikiLeaks Dark Web’de başlayıp günümüzdeki haline dönüşen gerçek örneklerden biri.

Ne çektin be PHP...

Ne çektin be PHP…
Bir diğer gerçek örnek ise uyuşturucu satışının gerçekleştirildiği sitelerden biri olan Silk Road. Sahibi Ross Ulbricht’in StackOverflow’da sorduğu bir soruyla kimliğini ele vermesi ile tanıdığımız Silk Road, gerçekten uyuşturucu satışının gerçekleştirildiği sitelerden bir tanesi (idi). StackOverflow üzerinde kayıtlı kullanıcıların kişisel bilgileri (isim, e-mail vb.) değiştirilse bile, değişim öncesi kayıtları veritabanında tutulduğu için, dikkatsiz davranan Ulbricht’in sonradan bilgilerini değiştirmesi (ismini frosty yapıp fake bir e-mail ile hesabını güncellemesi) fayda etmedi ve StackOverflow ünlü uyuşturucu tüccarının sonunu hazırladı.

Deep Web nedir, Dark Web’den farkı nedir anladım ama nasıl gireceğim bu Dark Web’e?

Dark Web’e erişmek teknik açıdan oldukça kolay olsa da içeriğin çoğunluğu (fake veya değil) yasadışı aktivitelere dayandığından pek tavsiye edilebilecek bir şey değil. Ayrıca, önceden de belirttiğim gibi insanı gerçekten rahatsız edebilecek içerikler de bulunuyor.

Yine de çok merak ettim ben derseniz, içinde ne olduğu belli olmayan uygulamalar yükleyip yasadışı siteleri ziyaret etmek yerine, halihazırda bunu yapmış YouTuber’ların video’larını seyredebilirsiniz:

-->